Renault Trucks SUOMIEtsi lähin toimipiste

20.02.2018
Järeät Renault Trucks kuorma-autot koeajettavissa Road Show 2018 -kiertueella
Maaliskuusta toukokuulle kestävä kierros vierailee yhteensä 25 paikkakunnalla.
Viime vuonna Suomeen saapunut Renault Trucks C-sarja on lähdössä ensimmäistä kertaa kotimaan kiertueelle. Maaliskuusta toukokuulle kestävä Renault Trucksin Road Show 2018 -kierros vierailee yhteensä 25 paikkakunnalla aina Raaseporista Rovaniemelle.
Ajomukavuutta, kestävyyttä ja taloudellisuutta tarjoavat raskaat Renaultit ovat kiertueella edustettuina kolmessa ajosuoritealassa. Mukana ovat tridem-alustainen C 520 8x4 -koukkuauto, C 520 8x4 -kasettiyhdistelmä sekä T 520 High 6x2 -takateliveturi.Renault Trucks tuotepäällikkö Ville Mamian mukaan kiertueen kokoonpanolla ei ole lähdetty tavoittelemaan erikoisuuksia, vaan osoittamaan asiakaskunnalle Renault Trucks -malliston monipuolisuus ja soveltuvuus kotimaisiin ajotehtäviin.
– Esimerkiksi koukkuauton kohdalla haluamme näyttää, että Renault Trucksilta on saatavilla tehdasvalmisteinen tridem-alusta, joka käyttäjäkunnan kannalta sopii moniin ajotehtäviin.Raskasta maansiirtoautoa ei meillä hetkeen ole ollut tarjolla, minkä vuoksi halusimme ottaa mukaan C 520:n kasettiyhdistelmänä täydessä 68 tonnin painossa ja osoittaa siten Renaultin soveltuvuus myös maansiirtoon, perustelee Mamia.
Renault Trucksin myyntijohtaja Pasi Gerpe odottaa raskaiden Renaultien kevätkierrosta niin ikään erittäin positiivisissa tunnelmissa.
– Olemme havainneet, että kentällä on selkeä tarve nähdä ja kokea uudet raskaat Renault Trucks kuorma-autot joten nyt tehdään, nyt ollaan näkyvillä, kertoo Gerpe ajatuksistaan ennen kiertuetta. Erityisenä tavoitteena on, että ihmiset tulisivat kiertueen aikana hakemaan omakohtaisen kokemuksen Renaultista.
– Monella on merkistä mielipide vaikka ei ole välttämättä kokeillut sitä lainkaan itse tai edellinen kokemus on jo vuosien takaa. Toivommekin että mahdollisimman moni tulisi koeajamaan C- ja T-sarjalaisia kiertueella ja loisi mielipiteensä sen pohjalta, Gerpe kannustaa.
Raskaiden Renault Trucks kuorma-autojen odotettu kiertue käynnistyy tiistaina 6. maaliskuuta Mikkelistä ja päättyy Kotkaan 9. toukokuuta 2018.
Kiertuesivut verkossa: renault-trucks.fi/kiertue2018
Koeajettavat ajoneuvot:
Renault C 520 8x4 -kasettiyhdistelmä; HF-Autohuolto Oy:n päällirakentama, ELG-maansiirtolavat
Renault C 520 8x4 -koukkuauto; Multilift-vaihtolavalaite
Renault T 520 High 6x2 -takateliveturi
Kiertueaikataulu ja -paikkakunnat:
6.3. Mikkeli, Auto-Kilta
7.3. Savonlinna, Auto-Kilta
8.-9.3. Lappeenranta, Auto-Kilta
19.3. Pori, Volvo Truck Center
20.-21.3. Turku, Volvo Truck Center
22.3. Forssa, Volvo Truck Center
26.3. Raasepori, Volvo Truck Center
27.-28.3. Vantaa, Volvo Truck Center
29.3. Riihimäki, Volvo Truck Center
5.4. Joensuu, Raskaspari
6.4. Kuopio, Volvo Truck Center
10.4. Jyväskylä, Volvo Truck Center
11.4. Lahti, Volvo Truck Center
12.-14.4. Tampere, Volvo Truck Center, Mansen mörinät
20.4. Kokkola, Wetteri Power
23.4. Kemi, Wetteri Power
24.4. Rovaniemi, Wetteri Power
25.4. Kuusamo, Wetteri Power
26.4. Kajaani, Wetteri Power
27.-28.4. Oulu, Wetteri Power
2.5. Vaasa, Käyttöauto
3.5. Närpiö, Käyttöauto
4.5. Seinäjoki, Käyttöauto
8.5. Kouvola, Raskaspari
9.5. Kotka, Raskaspari
Lisätietoja:
Pasi Gerpe, Myyntijohtaja, Renault Trucks, Volvo Finland Ab, pasi.gerpe@renault-trucks.com, p. 050 505 8755
Ville Mamia, tuotepäällikkö, Renault Trucks, Volvo Finland Ab, ville.mamia@renault-trucks.com, p. 050 369 7276